תוכן [ הסתר ]

בשנים האחרונות התפתחה תיירות ששמה לה למטרה שמירה על איכות הסביבה ושמירה על המשאבים הטיבעיים הקיימים פה, בישראל. התפתחות התיירות האקולוגית לא התפתחה בחלל הריק, זוהי התפתחות, יש שיקראו לה התפכחות, איטית שעולה בקנה אחד עם תמורות גדולות שמתרחשות בעולם כולו, גם בתחומים רבים אחרים.

מהי תיירות אקולוגית?

תיירות אקולוגית מתאפיינת במיחזור והפרדה של חומרים בלתי מתכלים, שמירה כללית על ניקיון ושקט. חסכון במשאבים טיבעיים, עידודו קניית תוצרת מקומית והעסקת מקומיים, שימוש באנרגיה סולארית ובתחבורה ציבורית. בעצם התיירות האקולוגית שואפת להקטין את ההשפעות המזיקות על הסביבה ולעודד שימור, חסכון ולהגביר מודעות חברתית ירוקה לסביבה בקרב תיירים.

"תו ירוק" – ממש לאחרונה החל שיתוף פעולה ירוק בין האיחוד הארופי לבין ישראל המאפשר לבעלי עסקים תיירותים לקבל "תו ירוק – תיירות אקולוגית". "תו ירוק" זה מוענק לבעלי עסקים העוסקים בתיירות לאחר קורס בן מספר מפגשים ויישום מסקנות הקורס בעסק, ומעיד על בית העסק כעסק השומר על איכות הסביבה. כרגע עיקר הפעילות של שיתוף הפעולה הזה בין ישראל לאיחוד האירופי מתקיים בעיקר בצפון הארץ, אבל צפוי להתפשט עם הזמן גם לדרומה. בעלי העסקים התיירותיים בגליל העליון כבר נרתמו לשינוי והחלו קורסים על מנת להיות בעלי "תו ירוק", רבים מבעלי העסקים אכן דואגים לסביבה ולאיכותה אולם בעבור רבים מן העוסקים בתיירות מתרוצצת המחשבה שאיכות הסביבה זהו "טרנד" או אולי "אופנה" שבנוסף ליעילותה הברורה עשויה גם להביא עוד תיירות ולכן עוד כסף, כמו גם תמיכה נוספת מן המדינה שבסופו של דבר מעודדת את איכות הסביבה.

תיירות אקולוגית בישראל

בישראל קיימים לא מעט מוקדי תיירות המציעים פעילויות נופש ופנאי בעלות ציביון אקולוגי ומחוייבות לשמירה על הסביבה.

  • חוות אורגניות - אקולוגיות : אלו הן חוות שמציעות סיורים, הדרכות ופעלויות הקשורים בפעילות הייחודית של החווה.
  • שמורות טבע – גם שמורות טבע רבות המוכרות לנו כל כך מציעות נופשים אקולוגיים לכל דבר. כגול החצבאני, הבניאס, גמלא ושמורת חוף אלמוג . אלו הם אתרים שמורים המתוחזקים על פי עקורונות אקולוגיים.
  • צימרים ובתי הארחה: כיום בעלי צימרים רבים דואגים לשמור על איכות הסביבה ופועלים על פי תקנים אקולוגיים חדשים ומקפידים על מיחזור וחסכון ואף מעודדים את הנופשים שבאים אליהם לקחת חלק בשמירה על הסביבה. דוגמא בולטת לצימר שכזה הוא "דבש בגולן" המאפשר לנופשים להנות מהסביבה החקלאית האקולוגית אורגאנית ומסיור והדרכה בנושא החקלאות האורגאנית.
  • גנים לאומיים – גם גנים לאומיים שמורים כיום נחשבים לעומדים בתקן של אתר תיירותי ירוק מאחר והגנים נשמרים בהקפדה על ידי המדינה שעל פי רוב דואגת לשימור סביבה ירוקה, כך למשל גן השלושה (הסחנה) או הגן הלאומי של נחל אלכסנדר, נחשבים לאתרים השומרים על סביבה אקולוגית.
  • בתי מלון - גם בתי מלון נערכים ונרתמים לשמירה על הסביבה. הן בתי מלון קיימים והן בתי מלון בעלי קונספט אקולוגי. כך לדוגמא לאחרונה הוקם בית מלון HOOHA המיועד לרוכבי אופניים. ניתן לצאת מן המלון למגוון מסלולי אופניים בשבילים. ייעודיים. גם מלון לוט מאפשר נופש אקולוגי ברמה אחרת.

נושאים חשובים


אטרקציות באילת

אין כל כך הרבה טעם לנסוע כל כך רחוק רק כדי לעבור את אותן חוויות מוכרות ושגרתיות שיש לנו ליד הבית. הנה מספר אטרקציות באילת מוצלחות במיוחד שייחודיות לאי

לקריאה נוספת

אכסניות באילת

מדריך אכסניות באילת זה יעזור לכם אם אתם מחפשים מקום זול לישון בו באילת. אם אתם מחפשים משהו יותר ברמה.

לקריאה נוספת

מסיבות באילת

אז הגעתם לאילת ואתם מחפשים לעשות יום כיף עם מסיבות באילת בהן תבלו את כל הלילה? אספנו עבורכם את המסיבות החמות ביותר.

לקריאה נוספת

ריף הדולפינים באילת

ריף הדולפינים באילת הינו אתר אקולוגי ייחודי מסוגו בארץ ובעולם. בחוף ים קסום ניתן לפגוש בקבוצת דולפינים מסוג "אף הבקבוק" המנהלת בחוף שגרת חיים.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

פורטל תיירות

כל הזכויות שמורות © 2013-2022

קישורים מהירים